Bajki pomagajki – zajęcia dodatkowe dla 3 i 4 latków

6 września 2021

Wspólne czytanie bajek z dorosłymi wywiera duży wpływ na rozwój małego człowieka. Prowadząc cykl zajęć dla 3 i 4 latków „Bajki pomagajki” chcę pomagać dzieciom poznawać i nazywać własne emocje oraz podpowiadać sposoby radzenia sobie z nimi. Literatura dla dzieci to nieskończone źródło, z którego mogą one czerpać, często odnosząc niezauważalne dlań na pierwszy rzut oka korzyści.

Czytając lub słuchając opowieści, dzieci przeżywają całą gamę emocji, jednocześnie ucząc się właściwych zachowań, przyswajając uniwersalne wartości, a przy tym dobrze się bawiąc. Mądre książki są też nośnikami ważnych uniwersalnych wartości moralnych. Potrzeba kontaktu z książką nie powstaje u dziecka spontanicznie, stąd musi ją wzbudzić nauczyciel lub rodzic w procesie wychowania.

Dlatego jednym z zadań przedszkola „Pociecha” jest m.in. rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Czytanie uczy odróżniania dobra od zła, dostarcza pozytywnych wzorców, wpływa na rozwój uczuć i zachęca
do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów.
Proponowana literatura:
– Seria bajek „Przygody Fenka”.
– „Brat i siostra – bajka o pomaganiu innym i szacunku dla starszych”.
– „Dobre maniery, czyli savoir-vivre dla dzieci”.
– Seria bajek „Kubuś Puchatek”.
– Seria bajek o żółwiku Franklinie – takie jak „Franklin mówi „Kocham cię”.
– „Bajki bez barier”, seria bajek dotyczących niepełnosprawności.


To jedynie część bajek jakie zagoszczą w naszym przedszkolu. Niektóre książki dotykają na tyle trudnych kwestii, że sugerują czytanie ich tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione, dlatego bajki będą dopełnieniem procesu edukacyjnego oraz troski o wychowanie Państwa pociech. Odpowiednio dobierane pozwolą nam odkrywać nieskończone pokłady emocji i umiejętności jakie drzemią w naszych małych odkrywcach.
”Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając…” Cornelia Funke

Dominika Mrozek – Wojtaś