Czytamy „Mądre bajki z całego świata”.

19 listopada 2021

Pierwsze zajęcia z cyklu „Mądre bajki z całego świata” rozpoczęliśmy w październiku. Zaczęliśmy od bajki z Polski pt. „Bajka o Piotrusiu, dzielnym Azorku i mądrej Filemonce”, która otwarła nam świat niesamowitej podróży po odległych zakątkach Ziemi.

Bajka ta nauczyła nas jak ważna jest wrażliwość, dobroć i odpowiedzialność za drugiego człowieka. To, że czasami coś komuś nie wychodzi nie dyskwalifikuje go na każdej płaszczyźnie funkcjonowania międzyludzkiego. „Bajka o Piotrusiu” uświadomiła nam, jak ważna jest w życiu tolerancja i akceptacja drugiego człowieka takim jakim jest.

Kolejną przerabianą przez nas bajką była bajka pt. „O tym, jak afrykańskie żurawie zdobyły swoje korony”. Bajka ta pochodzi z Ugandy, kraju we Wschodniej Afryce leżącego nad jeziorem Wiktoria.

Przesłaniem moralnym tej bajki jest mądrość, pomysłowość, współpraca, spryt. Dzięki tym umiejętnościom można dokonać bardzo wiele, stwarzając szansę odczytywania życiowych drogowskazów, które kształtują zachowania i postawy dzieci i dorosłych. Poruszyliśmy także temat suszy, która miała miejsce w Ugandzie. Nauczyliśmy się w jaki sposób należy oszczędzać wodę.

Trzecią bajkę, którą poznaliśmy była bajka pt. „Kłótliwe sąsiadki”. Wywodzi się ona z pięknej i malowniczej Gruzji. Bajka ta pokazała nam do czego prowadzą kłótni. Nauczyliśmy się w jaki sposób należy zapobiegać nieporozumieniom oraz w jaki sposób je rozwiązywać. Dzieci odegrały scenki dramowe wcielając się w rolę kłótliwych sąsiadek.

Przed nami kolejny miesiąc ciekawych i fascynujących przygód. Będziemy zmagać się z losami bohaterów, którzy muszą stawić czoło różnorodnym wyzwaniom oraz trudnościom do pokonania