Dzień pełen wrażeń – piękny Wiedeń  i świąteczny jarmark

19 grudnia 2022

16 grudnia odbyła się szkolna wycieczka do Wiednia.

Po przybyciu do stolicy Austrii udaliśmy się na długi spacer po „sercu miasta” jakim jest  Starówka.  Podziwiając budynki kompleksu pałacowego Hofburg, udaliśmy się  w stronę katedry  Stephansdom i na plac Św. Szczepana. Po drodze mijaliśmy siedzibę  Wiedeńskich Słowików czyli chóru chłopięcego oraz słynną  Hiszpańską Szkołę Jazdy koni baletowych.

W końcu dotarliśmy do wizytówki Wiednia czyli Graben, to ulica pełna ekskluzywnych sklepów restauracji ale i ciekawej architektury. Widzieliśmy budynki i tablice pamiątkowe, gdzie zatrzymywali  się Fryderyk Chopin i  W.A. Mozzart koncertując w Wiedniu. Po półtoragodzinnym spacerze zaserwowano nam iście wiedeński obiad. W naszym menu znalazły się: rosół po wiedeńsku ( Fritattensuppe), sznycel wiedeński z frytkami (Wienerschnitzel mit Pommes), sałatka (gemischter Salat) i na deser tort Sachera  (Sachertorte) J

Po takim posiłku byliśmy gotowi na kolejne przygody. Naszym następnym  przystankiem było   Muzeum Historii Naturalnej  (Naturhistorisches Museum). Ilość i różnorodność eksponatów, jakie można było tam podziwiać, zrobiła na nas ogromne wrażenie. Niektórzy  chętnie spędziliby tam jeszcze kolejną godzinę ale niestety plan był dosyć napięty. Wychodząc z muzeum był już wieczór  a rozbłyskujące wszędzie lampki i ozdoby świąteczne stwarzały odpowiedni nastrój, ponieważ zbliżaliśmy się już  do  ostatniego punktu naszej wycieczki  jakim był JARMARK BOŻONARODZENIOWY. Przechodząc  obok budynku Parlamentu z daleka widać już było Ratusz,  dużą choinkę, rozświetlone  drzewa  oraz  lodowisko tuż przy jarmarku. Wolny czas upłynął nam tutaj  bardzo szybko, największym powodzeniem cieszyły się słodycze  Mozzartskugel, wyroby z marcepanu, ozdoby świąteczne z drewna i szkła oraz wiele wiele innych jarmarkowych upominków. Zmęczeni ale pełni wrażeń dotarliśmy do  Pszczyny tuż po północy.

Jeden dzień w Wiedniu  to zdecydowanie za mało, aby wszystko zwiedzić  ale wycieczka ta miała rozbudzić w jej uczestnikach ciekawość i chęć powrotu w to miejsce aby  zobaczyć  jeszcze wiele innych atrakcji. 

W tym miejscu chcieliśmy podziękować  biurom turystycznym Soleo oraz Tęcza z Bielska Białej.  Były  otwarte na nasze potrzeby i razem udało nam się zorganizować wspaniałą wycieczkę. 

Zdjęcia z wycieczki w naszej galerii.