Fundacja Edukacja+Terapia — O fundacji

1 czerwca 2021

Już jest nasza książka pomocowa.

04.06.2022 r. miała miejsce premiera naszej książki pomocowej. Oprawa graficzna, jak i zdjęcia zachwyciły wszystkich. Świetna robota! Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie.

Książkę można nabyć w siedzie Fundacji. Zapraszamy serdecznie.

Piknik Charytatywny dla Mai Lewandowskiej

W sobotę 04.06.2022 r. odbył się piknik charytatywny dla Mai Lewandowskiej z Ćwiklic organizowany przez Nasza Fundację. Podczas imprezy udało się zebrać kwotę 20 tysięcy 431,46 złotych!

Piknik rozpoczął się o godzinie 11.00 spektaklem teatralnym „Pocieszna bajka” przygotowanym przez Niepubliczną Szkołę Podstawową nr 1 w Pszczynie i Niepubliczne Przedszkole Pociecha.

Następnie odbyła się promocja książki kulinarnej „Lunch Box Cook Book” której wydanie wspieraliśmy.

Książka została stworzona w języku angielskim przez dzieci ze szkoły i przedszkola w Niepublicznym Zespole Placówek Edukacyjnych w Pszczynie. Kreatywne pomysły na zdrowe potrawy, warsztaty, gotowanie, sesja zdjęciowa, a wszystko zwieńczone sobotnią akcją charytatywną.

W trakcie pikniku były liczne atrakcje, dla dzieci i dorosłych – między innymi dmuchańce, zumba, zabawa powder colours, loteria fantowa, kiermasz ciast, warkoczyki, malowanie twarzy, zawody sportowe. W loterii fantowej do wygrania były atrakcyjne nagrody ufundowane przez pszczyńskich przedsiębiorców. Za udział w zawodach sportowych dla najmłodszych, każdy uczestnik otrzymał nagrodę. Głodnym i spragnionym proponowaliśmy zupę, grill i kawiarenkę.

Dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli swe serca i razem z nami włączyli się w przygotowanie pikniku. Jeszcze raz pragniemy podziękować wszystkim ludziom dobrej woli za pomoc, szczodry gest okazane serce i wrażliwość.


Znak Jakości Europejskiego Korpusu Solidarności

W dniu 12.05.2022 Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności przyznały Naszej Fundacji Znak Jakości jako organizacji goszcząca wolontariuszy z zagranicy. Pozwoli nam to gości wiele ciekawych młodych osób, które będą mogły wspierać szkoły, z którymi współpracujemy poprzez promowanie swojej kultury, języka, ale również realizację autorskich projektów i zajęć.

Eksperci wskazali nasze mocne strony takie jak:

 • Włączające podejście w procesie edukacyjnym, skupionym na rozwoju krytycznego myślenia i umożliwieniu indywidualnego rozwoju przez doświadczenie i budowanie wspólnoty, które jest zgodne z ideą Europejskiego Korpusu Solidarności;
 • Odpowiednio ustrukturyzowany plan rozwoju działań wolontariuszy, który zapewni wolontariusz(k)om wejście do szerokiej palety działań fundacji i umożliwi im aktywnie zaangażowanie w ich tworzeniu;
 • Wspólne opracowywanie planu działań i konkretnych zadań każdego wolontariusza/każdej wolontariuszki;
 • Chęć zaangażowania wolontariuszy o mniejszych szansach i doświadczenia fundacji w tym zakresie;
 • Zaangażowanie dużej liczby osób z fundacji w realizację projektów.

Cieszy na bardzo ta informacja, z niecierpliwością czekamy na pierwszych wolontariuszy !


Pomocowa książka kulinarna

„Lunch Box Cook Book” to książka językowa wprowadzająca w świat kuchennego słownictwa. Dzieci, rodzicie i nauczyciele NZPE w Pszczynie pracowali nad „Lunch Box Cook Book” przez kilka miesięcy. Pewnego dnia szkoła zamieniła się w pracownię kulinarną – przez całe popołudnie słychać było odgłosy krojenia, mieszania, miksowania. Każda z grup przygotowała własne potrawy, które zobaczyć możemy teraz na kolorowych stronach książki.

Przepisy, opracowane zostały przez specjalistkę Annę Dajkę. Smakołyki uwiecznił fotograf Mateusz Stępień. Teksty przetłumaczyła Urszula Mrzyczek-Michna, a za projekt odpowiedzialna była Dominika Chrzan. Nad całością przedsięwzięcia czuwały mamy: Dorota Brauntsch-Noga i Julia Cieszko.

Książka kulinarna w języku angielskim to efekt szerszego myślenia o edukacji. Szkoła podstawowa Niepublicznego Zespół Placówek Edukacyjnych w Pszczynie postawiła na rozszerzony profil językowy. Dzieci od początku swoje nauki mają możliwość wyboru drugiego języka obcego: hiszpańskiego, niemieckiego, lub francuskiego – takie też są planowane w przyszłości kolejne wersje „Lunch Box Cook Book”. „Lunch Box Cook Book” to 13 zdrowych przepisów na potrawy. Każda z propozycji została przygotowana z myślą o szkolnej „śniadaniówce”. Znajdziemy tutaj pyszne desery, smaczne przekąski, szybkie obiady – wszystkie łatwe do samodzielnego wykonania w domu. Przy okazji rozwijania kulinarnych pasji, dzieci mogą również uczyć się języka angielskiego.

Wydanie książki kulinarnej będzie częścią dużej akcji charytatywnej, do której już od września przygotowuje się cała społeczność NZPE. Premiera „Lunch Box Cook Book” odbędzie się 4 czerwca w trakcie pikniku charytatywnego dla Mai Lewandowskiej. Pieniądze zebrane ze sprzedaży książki przekazane zostaną na rehabilitację dziewczynki.

Osoby chętne do wsparcia tej ciekawej inicjatywy mogą wpłacać dobrowolne darowizny na ten cel na konto naszej Fundacji.


Głównymi obszarami działań fundacji jest:

 • pomoc społeczna, w tym pomoc rodzino i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans rodzin i osób,
 • działalność charytatywna,
 • wspieranie rodzin i systemu pieczy zastępczej,
 • działalność na rzecz integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,
 • podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, upowszechnianie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej, kulturowej,
 • działalność na rzecz mniejszości narodowych i języka regionalnego,
 • ochrona i promocja zdrowia,
 • działalność na rzecz osób niepełnosprawnych,
 • upowszechnianie praw człowieka, działalność na rzecz różnych praw kobiet i mężczyzn oraz działania wspomagające rozwój demokracji,
 • działalność wspomagają rozwój techniki, wynalazczości oraz rozpowszechnianie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej,
 • działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami.

Fundacja została powołana, by wspierać uczniów i ich rodziny w procesie edukacji. Mając na uwadze, zapewnienie jak najwyższego poziomu edukacji Fundacja prowadzi odpłatną  i nieodpłatna działalność w zakresie organizacji edukacji na poziomie przedszkola, szkoły podstawowej i liceum. Ponadto podejmuje działania wspomagające działalność edukacyjną , fizjoterapeutyczną, artystyczną, literacką, sportową, literacką i rekreacyjną.