Miasteczko Naukowe Uniwersytetu Śląskiego- warsztaty i wykłady dla dzieci
23 września 2022
Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe to cykl spotkań adresowanych do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Co roku we wrześniu Uniwersytet Śląski otwiera swój kampus w Katowicach dla uczniów. To wydarzenie, już na stałe wpisało się w nasz szkolny kalendarz. Na mapie kampusu pojawia się kilka przystanków naukowych, co roku oferujących inne interaktywne wykłady z wybranej dziedziny. Uczniowie mogą uczestniczyć w kilku wykładach, prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego oraz pracowników innych placówek naukowo-badawczych.
W tym roku wybraliśmy przystanek Biorobotyka i Bioelektryczność Połączenie nauk przyrodniczych i najnowszych technologii, wykład Roboty jak owady. Uczestnicy brali udział w obserwacji karaluchów i innych owadów jako inspiracji do tworzenia zaskakujących i niezawodnych konstrukcji inżynieryjnych, rozwiązań umożliwiających im radzenie sobie w trudnych środowiskach. To spotkanie pozwoliło uczniom na zdobycie wiedzy, w jaki sposób takie badania są prowadzone oraz jak przebiega proces projektowania, budowy i testowania biologicznie inspirowanych maszyn. Koleje pasjonujące spotkanie to wykład i warsztaty “Bioelektryczność” udowodnił uczniom, że prąd jest także niezbędnym elementem wszystkich istot żywych. Dzięki niemu kurczą się mięśnie, zmysły pozwalają postrzegać otaczający nas świat, a przede wszystkim funkcjonują nasze mózgi. W trakcie zajęć doświadczyliśmy, czym dokładnie jest prąd w naszym ciele, jak można go mierzyć oraz jak ważną funkcję pełni on w organizmach zwierząt, oraz naszym własnym.
Prawdziwa magia zaczyna się po zmroku, zaprezentowało, tajniki magii światła, którą stosują żywe organizmy (i nie tylko), aby świecić w ciemności!
Dużym walorem tych spotkań jest oswajanie nauk ścisłych, czynie ich atrakcyjnymi w przystępny dla dzieci sposób. Uczniowie mogą doświadczać pasji i wiedzy prowadzących jak i aktywnie brać udział w jej prezentowaniu i odkrywaniu różnych naukowych zagadnień. Zdobywanie wiedzy w połączeniu z zaangażowaniem emocjonalnym i ciekawością daje najlepsze i długotrwałe efekty.
Każde z tych spotkań to ogrom wiedzy, ale przede wszystkim pasji do nauki. Mamy nadzieję, że zafascynują naszych uczniów i staną się to się początkiem nowej pasji, a może nawet przyszłej kariery naukowej.