NZPE dla Ukrainy

10 września 2022

W dniu  24 lutego wybuchła wojna w Ukrainie, cały świat niedowierzał, że w XXI wieku w Europie doświadczać będziemy konfliktu zbrojnego. Nasze polskie dzieci nie rozumiały czym jest wojna ale wzbudziła ta informacja w nich lęk bo słyszały i obserwowały mimowolnie te straszne doniesienia.

Wojna zawsze związana jest z kryzysem humanitarnym, falą uchodźców ale przede wszystkim cierpieniem w tym niestety  tych najsłabszych czyli  dzieci.

Dzięki wsparciu tak wielu darczyńców, wspaniałych rodziców działaliśmy wraz z Fundacją Edukacja + Terapia od pierwszych dni tam gdzie było to konieczne, organizowaliśmy  i wysyłaliśmy za wschodnią granicę żywość, leki, materiały opatrunkowe, ciepłą odzież – zawsze do konkretnego odbiorcy.

Potem zmierzyliśmy się z falą uchodźców w naszym mieście, więc zabezpieczyliśmy konkretne osoby w potrzebne rzeczy i pomagaliśmy w znalezieniu pracy nie mniej jednak priorytetem było zapewnienie bezpiecznego miejsca dzieciom z Ukrainy.

Dlatego przyjęliśmy ponad 40 osób do naszych placówek: żłobka, przedszkola oraz szkoły podstawowej w której powstały oddziały przygotowawcze, tak aby dzieci były razem ze swoimi rówieśnikami z Ukrainy pod opieką  asystenta z własnego kraju. Edukacyjnie zadbaliśmy o intensywny kurs nauki języka polskiego oraz za przygotowanie dla każdego  szkolnej wyprawki,

Dzięki naszym nieocenionym rodzicom i ich otwartości serca zakupiliśmy kilkadziesiąt zestawów szkolnych, które posłużyły dzieciom w codziennej pracy. Minione miesiące sprawiły, że jesteśmy bogatsi w doświadczenia i wolni od wątpliwości, bo wiemy, że wspólnie możemy zdziałać wiele.

Naszą skuteczność potwierdzają wszystkie udane inicjatywy i dziecięce uśmiechy roztapiające serca z największą skutecznością. Teraz cel też jest realny: pomoc dzieciom, które doświadczyły już okrucieństw wojennych, utraty poczucia bezpieczeństwa i poczucia lęku przed przyszłością. 

Nie jesteśmy w tym sami, bo mamy psychologów oraz innych specjalistów pomagających przejść wspólnie z dzieckiem traumę wojenną.  Nasi goście z UA wspólnie z naszymi uczniami  spędzali czas w szkole, budując nowe relacje, angażowali się w akcje charytatywne w tym dla chorych dzieci z naszej Gminy, nie byli bierni czy też obojętni, bardzo chcieli być potrzebni innym.

Wiemy, że wiele osób już jest zmęczona tematem Ukrainy, mają własne problemy z którymi muszą sobie radzić ale w kontekście dzieci zawsze będziemy zgodni – każde dziecko, które spotykamy na swojej drodze należy chronić i wspierać – nie będziemy na to obojętni bo tak czyli społeczeństwo obywatelskie.

Obecnie mamy nadal pod swoją opieką blisko 20  malutkich dzieci mając nadzieję, że chociaż one nie będą pamiętały, co je spotkało i dlaczego są w obcym kraju czekając na możliwość bezpiecznego powrotu do swoich rodzin.